ASGARİ ÜCRET İNSAN ONURUNA YAKIŞIR DÜZEYDE BELİRLENMELİDİR

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri devam etmektedir. Milyonlarca insanı ilgilendiren asgari ücret önümüzdeki günlerde belirlenecektir.

Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmaya göre Türkiye’deki çalışan sayısı, stajyer ve kursiyerler dışarıda bırakıldığında, 14 milyon 547 bin 574’dur. Toplam çalışanların yüzde 40,3‘ü yani 5,8 milyonu, asgari ücretle çalışmakta, yüzde 42,7’si ise asgari ücretin iki katı kadar ücret almaktadır. Buna göre çalışanların yüzde 83’ü (12 milyon kişi), bin 404 ile 2 bin 808 TL arasında değişen ücretlerle çalışmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı araştırma da göstermektedir ki asgari ücret zammı, aileleriyle birlikte milyonlarca insanı doğrudan ilgilendirmektedir. Asgari ücret hesaplanırken işçi aileleri de hesaba katılmalıdır. Açlık ve yoksulluk sınırının altında çalışan asgari ücretlilerden fedakârlık beklenmemelidir.

Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyümesinin yüzde 11,1 olarak açıklandığı, enflasyon oranının yüzde 13’leri bulduğu dönemde asgari ücrete yapılacak zam oranı, bu oranların gerisinde bırakılmamalıdır. Ülke ekonomisi büyüyor ise çalışanlar da bundan mutlaka payını almalıdır.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

EĞİTİM

img

 

Örgütlenme

img

Toplu Sözleşme

img

 

EYLEM VE ETKİNLİKLER

img

 

Basın Açıklamaları

img

YAYINLAR

img

 

BASINDA SENDİKAMIZ

img

Yasalar ve Mevzuat

img