MAPP’ta işten çıkarılan üyelerimizin yanındayız

Tez-Koop-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan MAPP işçileri için Ankara Ofisi önünde basın açıklaması yapıldı. Coca Cola, Doğadan, Samsung, Shell gibi dünya çapındaki markaların projelerine hizmet veren MAPP Merchandising Group Şirketi’nde çalışan 38 işçi, Tez-Koop-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı.

İşten atmaları protesto etmek için MAPP’ın Ankara Ofisi önüne gelen Tez-Koop-İş üyeleri ve işten çıkarılan MAPP işçileri bir basın açıklaması yaptılar.

Tez-Koop-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar tarafından okunan basın açıklamasında, MAPP işvereninin haksız ve hukuksuz tutumu protesto edildi.

Sendikalaşma hakkını kullandıkları için farklı illerde çalışan 38 MAPP işçisinin haksız ve hukuksuz gerekçelerle işten çıkarıldığını belirten Duyar, “Coca Cola, Doğadan, Samsung, Shell gibi dünya çapında tanınmış markaların projelerine hizmet veren MAPP Merchandising Group Şirketi bünyesinde çalışan işçiler, insan onuruna yakışır çalışma koşulları ve yaşanabilir bir ücret düzeyine erişebilmek için sendikalaşmak istemiştir” dedi.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Trabzon bölgelerinin tamamında örgütlenme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği sırada MAPP işçilerinin sendika üyeliklerinin işveren tarafından sorgulanmaya başladığına dikkat çeken Duyar, şunları kaydetti:

“Son bir aydır MAPP işvereni sendikalaşmanın önüne geçmek için çalışanlara yönelik baskıları arttırmıştır. Bölge Müdürleri ve Supervisiorlar vasıtasıyla, işçilerden E-devlet şifreleri istenerek işçilerin sendika üyelik durumları sorgulanmış ve üyelerimizi sendikamızdan istifaya zorlayan girişimlerde bulunulmuştur.

Devamını oku...

BASIN AÇIKLAMASI DUYURUSU

Coca Cola, Doğadan, Samsung vb. uluslararası markalara hizmet veren MAPP Merchandising Group Şirketinde sendikamıza üye olan çeşitli bölgelerdeki yaklaşık 40 işçi sendikalaştıkları için işten çıkarıldı.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak işten atılan üye işçilerimizin işe derhal geri alınması ve işverenin sendika karşıtı tutumunu protesto etmek için 20 Şubat 2018 Salı günü (yarın) saat 11:00’de MAPP Ankara Ofisi önünde basın açıklaması yapacağız.

Emek ve sınıf dostlarımızın ve basın emekçilerinin katılımını bekleriz…

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU

Tarih: 20.02.2018

Saat: 11:00

Yer: Cevizlidere Mah. 1256. Cad. & 1237. Sok. 6/21 Çankaya-Ankara (MAPP Merchandising Group’un Ankara Ofisi)

1987 VE 1989 MİGROS GREVCİLERİ İLE ANLAMLI BULUŞMA

Sendikamız tarafından hazırlanan Tez-Koop-İş Sendikası Tarihi adlı belgesel çalışması kapsamında 1987 ve 1989 Migros grevcileri bir araya geldi. İstanbul Maltepe'de bir araya gelen sendikamız eski üyeleri hasret giderdi. 12 Eylül Askeri Darbe döneminin izlerinin büyük ölçüde yaşandığı ve sendikal harekete baskı uygulamalarının sürdürüldüğü 1987 yılında 132 gün, 1989 yılında ise 15 gün süren Migros grevi sürecindeki işçiler yıllar sonra sendikamız tarafından yapılan bir organizasyonla tekrar bir araya geldi.

Migros grevcilerinin buluşması Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt tarafından yapılan konuşmayla başladı. Bozkurt, sendika tarihine damga vuran bir grevi gerçekleştirenlerle bir araya gelmekten onur duyduklarını belirtti. Migros grevinin sendika tarihi açısından önemine değinen Hakan Bozkurt, belgesel çalışmalarından bahsetti.

Buluşmaya Genel Mali Sekreter İsmail Aydın, Genel Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Cemal Kement, İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Nejla Önder, Gebze Şube Başkanı Engin Şevket Şimşek, Genel Eğitim Danışmanı Volkan Yaraşır, sendikamız uzmanı Mustafa Özgen katıldı. Buluşmaya katılan eski üyelerimiz Migros grevi günlerini ve o dönem yaşadıklarını belgesel ekibine anlattı.

Belgesel çalışmalarımız daha sonra Migros grevi döneminin İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Aynur Karaaslan'ın evini ziyaretle devam etti. Karaaslan, Migros grevinin örgütlenme sürecini ve yaşanan zorlukları belgesel ekibimize anlattı.

REAL İşçilerinin Hakları İçin Anadolu Adliyesi'ndeydik

Sendikamız, ilk alacaklılar toplantısı için REAL işçileri ile birlikte İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’ndeydi. Adliye önündeki açıklamaya, Bursa, Gebze, Ankara ve İstanbul’dan çok sayıda REAL işçisi katıldı.

Beğendik Mağaza İşletmelerine ait Real Hipermarketler zincirinde Temmuz ayı sonunda yaşanan iflasla birlikte birçok REAL işçisi, yürürlükteki toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan kıdem tazminatı başta olmak üzere ücret ve sosyal haklarını alamadı.

Sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetkisinin bulunduğu REAL’deki hukuki sürecin bir parçası olarak Anadolu Adliyesi’nde birinci alacaklılar toplantısı düzenlendi.

Sendikamız Genel Mali Sekreteri İsmail Aydın, Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı ve Genel Yönetim Kurulu üyesi Cemal Kement, şube başkanları ile Bursa, Gebze, Ankara, İstanbul’dan gelen REAL işçileri, adliyede yapılacak toplantı öncesinde bir basın açıklaması yaptı.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar tarafından okunan basın açıklamasında, REAL’de Temmuz ayı sonunda iflas işlemlerinin başlatıldığı, ancak çalışanların yasalardan ve yürürlükteki toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan kıdem tazminatı başta olmak üzere ücret ve sosyal haklar konusunda hak kayıpları yaşadığı belirtildi.

Duyar, iflas işlemlerinin başladığı tarihten bu yana Tez-Koop-İş Sendikası’nın, REAL’de çalışan üyelerinin yasalardan ve toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının geciktirilmeden ödenmesi için hukuki süreç başlattığını, bunun için yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli temaslarda bulunulduğunu vurguladı.

Hukuki sürecin yakından takip edildiğini ifade eden Duyar, “Bu süreçte üyelerimizin herhangi bir zarara uğramaması için mücadele edilmektedir. Bu kapsamda belirsizlikleri gidermek ve kamuoyunu doğru yönlendirmek amacıyla üyelerimiz ile toplantılar ve basın açıklamaları yapılmış, kamuoyu ve üyelerimiz hukuki süreç hakkında bilgilendirilmiştir” dedi.

Basın açıklamasının tam metni haberin devamında...

Devamını oku...

Üyelik

img

 

DERGİ İSTİYORUM

TEZ-KOOP-İŞ DERGİLERİ

 Bilgisayarınızda Adobe Reader yüklü olmalıdır. Yüklemek için tıklayınız.

EĞİTİM

img

 

Örgütlenme

img

Toplu Sözleşme

img

 

EYLEM VE ETKİNLİKLER

img

 

Basın Açıklamaları

img

YAYINLAR

img

 

BASINDA SENDİKAMIZ

img

Yasalar ve Mevzuat

img