BASIN AÇIKLAMASI

Ankara Valiliği, sendika ve meslek odalarının Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta gerçekleştirmeyi planladığı yürüyüşe izin vermedi. Valilik, yürüyüşe izin verildiği takdirde sendika ve odaların kuruluş “amaçları dışında faaliyette bulunacaklarını”, bunun da yasal olmadığını savundu.

Ankara Valiliği’nin ileri sürdüğü gerekçe, sıradan bir yetki kullanımı değil, genel sendikal haklara; demokrasinin olmazsa olmaz özgürlüklerinden biri olan toplu eylem hakkına doğrudan müdahale niteliğindedir.

Ankara Valiliğine 21. Yüzyılda yaşadığımızı özellikle hatırlatmayı bir borç biliyor ve bir kez daha tekrarlıyoruz: 1 Mayıs dünya işçilerinin birlik-mücadele ve dayanışma günüdür; sendikaların ve tüm demokratik örgütlerin genel ve mutlak amacı demokratik hak ve özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkmaktır.

Ankara Valiliği, kararını ve ileri sürdüğü anti-demokratik gerekçelerini geri almalı ve tüm sendikalardan ve demokratik örgütlerden özür dilemelidir.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ KATLİAMINI KINIYORUZ

5 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde görevli 4 öğretim üyesinin görevleri başında katledilmesi, ülkemizi ve sendikamızı derin üzüntü içine sokmuştur.

Saldırıda yaşamlarını yitiren Osmangazi Üniversitesi Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın’a, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu’ya, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Serdar Çağlak’a Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve Osmangazi Üniversitesi öğretim üyelerine, öğrencilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu adına
Genel Başkan
Haydar Özdemiroğlu

TAŞERON İŞLETMELERİNDE ÇALIŞIRKEN KAMU İŞYERLERİNE GEÇEN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİ KUTLUYORUZ

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile başlayan ve 2 Nisan 2018 tarihi itibari ile sona eren süreçte, sınavda başarılı olan işçiler artık kamuda kadro olanağına kavuşmuşlardır.

Kamu işyerlerinde kadrolu olarak yeni bir çalışma sürecine giren işçilerin etkili biçimde güvencelerden yararlanmaları için öncelikli koşul, sendikal özgürlüklerden ve toplu iş sözleşmesi haklarından yararlanmalarıdır.

İşkolları Yönetmeliğine göre “10 Nolu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar İşkolu”nda örgütlü bulunan ve işkolunun en büyük sendikası olan Tez-Koop-İş Sendikası, kadroya geçirilen tüm işçilerin ayrımcılığa uğramalarına, haksız ve eşitsiz uygulamalarlarla karşılaşmalarına karşı, yasalardan ve toplu iş sözleşmelerinden gelen haklarının kazanılması yönünde mücadele etmeye kararlıdır.

Kamuda kadrolu olarak çalışmaya başlayan tüm işçi kardeşlerimizi kutluyor, yeni yaşamlarında başarılar diliyoruz.

Saygılarımızla.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İSRAİL'İN FİLİSTİN HALKINA YÖNELİK SALDIRGANLIĞINI KINIYORUZ

Filistin topraklarında İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen “Toprak Günü”nün 42. yıldönümü olan 30 Mart 2018 tarihinde onbinlerce Filistinli Gazze Şeridi'ndeki sınır bölgelerinde geniş katılımlı yürüyüş düzenledi.

Bu barışçı yürüyüş, sınır görevlisi İsrail askerleri tarafından açılan ateş ve atılan göz yaşartıcı bombalar sonucu en az 15 Filistinli öldü, bin 400'den fazla sivil ise olay yerinde yaralandı.

Bu katliam ve barbarlık İsrail’in son yıllarda daha da artarak sürdürdüğü saldıganlığa yeni bir örnektir.

Uluslararası hukuku hiçe sayarak sürdürülen ve doğrudan barış özlemini hedef alan bu vahşeti kınıyoruz.

Dün, bugün, yarın ve her zaman, Filistin halkının yanındayız ve yanında olacağız.

Yaşasın Filistin halkının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

EĞİTİM

img

 

Örgütlenme

img

Toplu Sözleşme

img

 

EYLEM VE ETKİNLİKLER

img

 

Basın Açıklamaları

img

YAYINLAR

img

 

BASINDA SENDİKAMIZ

img

Yasalar ve Mevzuat

img